Wdrożenie JPK_KR_PD – jednostka MAŁEJ
Wdrożenie JPK_KR_PD – jednostka MIKRO
Nowy JPK_KR
Rok 2024 to rok wielkich wyzwań dla przedsiębiorców, których czeka przygotowanie się do faktur KSeF oraz nowego JPK_KR. Oba te projekty wymagają dużego zaangażowania czasu, pieniędzy oraz prac. W niniejszym artykule skupię się na wdrożeniu nowego JPK_KR. Poprzedni JPK_KR, który obowiązuje od 2016 roku, nie wymagał od księgowych żadnych dodatkowych prac, aby móc z niego korzystać. Wdrożenie jego polegało na implementacji przez dostawców oprogramowania odpowiednich funkcjonalności, które pozwalały na eksportowanie z programów finansowo – księgowych danych z ksiąg rachunkowych w postaci plików XML poza program. Ewidencja księgowa nie uległa żadnym zmianom, a sam proces wysłania danych księgowych w formie elektronicznej polega na skorzystaniu z opisanej powyżej funkcjonalności.
Nowy JPK_KR, który początkowo został nazwany JPK_CIT, obecnie ewaluował do dwóch plików JPK: JPK_KR_PD oraz JPK_ST. Możliwość przesyłania do urzędów obu tych plików wymaga zaangażowania pewnych nakładów przez księgowych. W przypadku JPK_ST konieczne będzie posiadanie programu komputerowego do obsługi środków trwałych. Wiele firm nie ma takiego oprogramowania, więc będzie musiało je zakupić. W przypadku tego pliku, po zakupie oprogramowania, trzeba dodatkowo wprowadzić do niego dane o swoich środkach trwałych wraz z historią o nich, aby móc generować pełne dane o środkach trwałych w formie elektronicznej.
JPK_KR_PD w obecnej postaci, po pierwszym etapie konsultacji podatkowych został uproszczony, ale i tak zawiera wiele pól, których wypełnienie wymaga pobrania nowych informacji z programu finansowo – księgowego. Dodanie tych informacji nie jest proste i wymaga zaangażowania sporych nakładów prac przez księgowych. Dostawcy oprogramowania mogą dodać nowe pola w programie, ale nie są już w stanie uzupełnić wszystkich niezbędnych informacji w sposób automatyczny i wiele prac będą musieli wykonać sami księgowi.
Obecnie, toczy się drugi etap konsultacji podatkowych, które zostały przesunięte do 12.04.2024, także nie znana jest jeszcze ostateczna wersja schem obu plików JPK. Niemniej jednak, w oparciu o dokumentację opisującą konsultowane struktury można zapoznać się z danymi, które trzeba będzie przekazywać do weryfikacji urzędom. Zgodnie z projektem rozporządzenia JPK_KR_PD będzie trzeba przesłać razem ze sprawozdaniem finansowym, jednak trzeba założyć, że plik ten będzie w dalszym ciągu plikiem na żądanie do kontroli, badania czy audytu.
Nowością w JPK_KR_PD jest na pewno blok PD (podatek dochodowy), w którym powinny znaleźć się dane będące różnicami pomiędzy wynikiem brutto a podstawą opodatkowania oraz znaczniki dodane do planu kont, które identyfikują przypisanie danego konta księgowego do pozycji w bilansie lub rachunku wyników. Dokładny opis nowych plików JPK opublikuję, gdy zakończą się konsultacje i będzie już wiadomo jak będą ostatecznie wyglądały JPK_KR_PD oraz JPK_ST.